Gül Baba türbéje
Romantikus vasárnap délutáni sétákhoz ideális helyszín, ahonnét gyönyörű a kilátás fővárosunkra.
Utoljára még a felújítás előtt jártam itt pár éve, így adott volt, hogy megtekintem a rendbehozott parkot.
Megközelítése jóval egyszerűbb lett, most a Mecset utca felőli bejáraton léptem be a parkba. Anno csak az északi Türbe utca felől lehetett bejutni, úgyhogy ennek az újításnak mindenképp örültem. A belépés a kertbe és a kiállítótérbe is ingyenes a nyitvatartási idő alatt, mely minden nap 10.00-18.00 között látogatható hétfő kivételével, mert akkor zárva vannak.
A kertbe érkezve különböző növényekről elnevezett teraszokkal találkozunk: magnólia, levendula és rózsa. A teraszokon kis padokat találunk, melyeken megpihenhetünk, gyönyörködhetünk a virágokban, figyelhetjük a méheket és dongókat, amint nektárt gyűjtenek. Közben finom virágillat lengi be a környéket.
Feljebb sétálva a Felső teraszon Wagner János gesztenyefája üdvözli a látogatót, immáron több, mint egy évszázada.
A legfelső szinten találjuk Gül Baba türbéjét és az őt körül ölelő árkádsort, melyről lenyűgöző kilátás nyílik Budapestre. Érdemes leülni az egyik kőpadra a szökőkút mellett és hűsölni a nyári melegben. Ha érzünk hozzá affinitást, akkor egy gyors skiccben meg is örökíthetjük a szökőkutat és környékét. Ebben a csendben és nyugalomban, amit a hely áraszt magából könnyen elkaphatja az embert az ihlet.
A kert területén található egy állandó kiállítás, ami Gül Baba történetét és korát mutatja be, valamint a XVI. századi, oszmánkori Magyarországot. Időszaki kiállításként pedig Herendi porcelánokat lehet megtekinteni. Érdemes lemenni, mert ebben a hőségben nem csak a hűvös esik jól, hanem tényleg érdekes, informatív kiállítást láthatunk.
Gül Baba – magyarul a Rózsák atyja – bektasi dervis volt, aki II. Mohamed uralkodásakor az ottomán hadsereget kísérte annak európai katonai hadjáratai során. Nevében a „rózsa” megnevezés egyfajta lelki rang, amely azt jelzi, hogy Istent mélyrehatóan, transzendes módon ismerte.
Gül Baba 1541-ben érkezett Budára I. (Nagy) Szulejmán szultánnal. A legenda szerint a város elfoglalása tiszteletére rendezett hálaadás napján halt meg, 1541. szeptember 2-án. I. Szulejmán szultán részt vett a temetésén, és Gül Babát Buda védőszentjévé nyilvánította. Gül Baba Türbéje fölé az emlékhelyet 1543 és 1548 között a 3. Budai pasa építtette.
https://gulbabaalapitvany.hu/gul-baba-turbeje/
A büfében pedig akár egy török kávét is elfogyaszthatunk.